Party puts out biggest team in council elections

We’re on course to put out our biggest field of candidates when we finalise the team standing in May’s local election.

Executive member Bob Buxton, who is co-ordinating the Party’s election effort, said: “We’ll field more candidates than ever before!

“We’re on course to contest about 50 district, town and parish council wards. That means hundreds of thousands of voters will read our leaflets and see our messages. That brings more members and more candidates next year. 

“The passion and determination across the party has never been stronger.

“We’re building more and larger branches across Yorkshire, as more and more people decide we can do better than Westminster and that the Yorkshire Party is the new party for them.”

As we enter the last few days when nomination papers can be lodged with councils, Bob – who is himself standing in the  Guiseley and Rawdon ward of Leeds City Council – issued an urgent appeal for anyone else interested in standing as a candidate to contact him as soon as possible

“The number keeps growing but time is running out – if anyone else wants to stand please email me ([email protected]) today and I’ll talk you through the process.”

In a letter to members, Bob wrote: “With national politicians failing to focus on issues facing Yorkshire, and instead squabbling amongst themselves, these elections represent a unique opportunity to build a strong Yorkshire Party presence on councils across Yorkshire.”

After nominations closed, Bob confirmed that more than 40 candidates would be contesting 50 district parish/town council seats.

 

Our confirmed candidates confirmed are:

District Elections
District Ward Name
Wakefield Ackworth, North Elmsall and Upton Martin Roberts
Wakefield Altofts and Whitwood Laura Walker
Wakefield Castleford Central and Glasshoughton Paul Phelps
Wakefield Pontefract North Steve Crookes
Wakefield Wakefield East Stuart Rick
Wakefield Wakefield North Arnie Craven
Wakefield Wakefield South Dan Cochran
Wakefield Wrenthorpe and Outwood West Brent Hawksley
Leeds Guiseley and Rawdon Bob Buxton
Leeds Headingley Tony Greaux
Leeds Killingbeck and Seacroft Matt Clover
Barnsley Dodworth Chris Burrows
Barnsley Monk Bretton Ryan Williams
Barnsley North East Tonn Devoy
Barnsley Penistone East Lee Goulding
Selby Camblesforth and Carlton Mike Jordan
Selby Camblesforth and Carlton Paul Welburn
Selby Byram and Brotherton Ellie Jordan
Selby Hambleton Scott Connor
Selby Sherburn-in-Elmet Dave Brook
Sheffield Park and Arbourthorne Alex Martin
Sheffield East Ecclesfield Alex Robertson
Sheffield Manor Castle Jack Carrington
Sheffield Mosborough Ben Bancroft
Sheffield Stocksbridge and Upper Don Will Pitt
Sheffield Walkley Jack Bannan
Bradford Craven Peter Kaye
Bradford Eccleshill Lara Barras
Bradford Shipley Darren Longhorn
Calderdale Brighouse Philip Lumb
Calderdale Northowram and Shelf Danny Manning
Scarborough Whitby West Cliff Lee Derrick
ERYC Wolds Weighton Peter Hemmerman
ERYC Bridlington South Tim Norman
ERYC Bridlington South Andy Walker
ERYC Driffield and Rural Terry Walls
ERYC Mid Holderness Andy Shead
ERYC North Holderness Lee Walton
 
Town and Parish Elections
Parish Name Notes
Rawdon Bob Buxton  
Rawdon Roland Gilmore  
Barwick and Scholes Matt Clover Elected unopposed
Penistone Wayne Chadburn  
Carlton Paul Welburn
Stood with no description, elected unopposed
Whitby Lee Derrick
Stood with no description, elected unopposed
Ackworth Martin Roberts  
Clayton James Vasey
Stood with no description, elected unopposed
Bridlington Andy Walker  
Bridlington Tim Norman  
Market Weighton Peter Hemmerman
Stood with no description

 

 

 

 

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X